Fotograf roku – výsledky 8. kola – “Za soumraku i za svítání”

3. 10. 2013, vložil: | 0 komentářů |
rubrika: Česká republika, Fotografické soutěže, Slovensko

Přinášíme Vám výsledky 8. kola soutěže Fotograf roku 2013, kterou pořádá časopis FotoVideo.

Kategorie Fotoklub roku

(Každý měsíc Vám zde budeme přinášet průběžné výsledky soutěže fotoklubů.)

Partnerem kategorie Fotoklub roku je:
velbon

Nejlepších 5 fotografií osmého kola – téma „Za soumraku i za svítání“

1. místo – Alena Linder – Hastrman

Komentář poroty:
První, co každého z nás s fotoaparátem „za soumraku“ i „za svítání“ napadne, je kultivovaný záznam romantické krajinky v efektní žluté či červené v nejbližším okolí domova či pobytu o dovolené. Porota asi těžko posoudí, který snímek je romantičtější a v zapadajícím či vycházejícím slunci kýčovitěji barevnější. Proto jsme jako vždy vybírali motivy, které diváka překvapí svou „jinakostí“. Ranní procházka vodníka s civilní „dušičkou“ má půvab pohádky a prázdninového návratu do dětství.

2. místo – Václav Lála – Návštěva Kláštera

Komentář poroty:
Snímky, kde kombinujeme zábleskové osvětlení od fotoaparátu a dlouhou expozici nás často svou atmosférou překvapí. Tady se proměnila banální podvečerní procházka ve svém výsledném obrazu s reflexivní lesklou hladinou v sen.

3. místo – Roland Meneghel – Příjem energie

Komentář poroty:
Vzhledem k malému rozlišení obrazu jsme nedokázali vše detailně rozluštit, nicméně že se jedná o večrní představení panelákových balkonů či lodžií, je zcela zřejmé. Naprosto netradiční a dalo by se říci až odvážné skladebné řešení nás natolik zaujalo, že jsme snímek zařadili na čelní místo.

4. místo – Zdenek Vajner – Zimní ráno

Komentář poroty:
Tmavé akcenty suchých stébel a nad obzorem svítící stopa zapadajícího, či vycházejícího slunce. Jinak vše v jemných valérech zúžené tonální škály. V dobách slávy analogové fotografie by podobná fotografie propadla buď jako tzv. „šeďák“, nebo by naopak byla přijata jako pěkná ukázka speciální techniky High Key či Middle Key. Náš malý pohled do minulosti má pouze informativní význam, důležité je, že vznikl krásný emotivní obraz pomocí minimálního počtu skladebných prvků.

5. místo – Viliam Procházka – Za súmraku

Komentář poroty:
Velice jednoduchý minimalistický motiv okraje lesa a ženské postavy při podvečerní procházce. Působivá je barevnost a silueta svetru přehozeného před záda. Snímek má cosi přeneseného z obrazového arzenálu 60. let minulého století. Právě ten zvláštní retro styl je asi to hlavní, co nás osloví.

Uzávěrka tématu „Krása rychlosti a pohybu“ je dne7. října 2013. Více na www.ifotovideo.cz

Generálním partnerem soutěže Fotograf roku je:
olympus