Fotograf roku – výsledky 7. kola – “Miniaturní příroda”

27. 8. 2013, vložil: | 0 komentářů |
rubrika: Česká republika, Fotografické soutěže

Přinášíme Vám výsledky 7. kola soutěže Fotograf roku 2013, kterou pořádá časopis FotoVideo.

Kategorie Fotoklub roku

(Každý měsíc Vám zde budeme přinášet průběžné výsledky soutěže fotoklubů.)

Partnerem kategorie Fotoklub roku je:
velbon

Nejlepších 5 fotografií sedmého kola – téma „Miniaturní příroda“

1. místo – Milan Herok – Vážka z Pardubicka

Komentář poroty:
Podobně zabezpečeného tvora pravděpodobně v miniaturní přírodě reálně nepotkáme. Ale proč si nepustit alespoň fantazii „na špacír“? Když to navíc s přírodou více jak celé jedno století souvisí. Používání jedovatých plynů na lidských bojištích omezovala Haagská úmluva už v roce 1899. Úmluva o regulaci výroby DDT pro hmyzí bojiště vznikla až na přelomu milénia kvůli prokazatelným problémům v celém ekosystému.

2. místo – Pavla Zálešáková – Albín

Komentář poroty:
Na první pohled je fotografie kompozičně poněkud chaotická, což ale vnáší do obrazu prvek dobrodružství a tajemství. Je to pěkná ukázka použití klasické fotografické techniky (byť s největší pravděpodobností provedené v počítači) − převrácení do negativu. Zdánlivě pouhá formální změna může dát snímku zcela novou (obsahovou) a nevšední tvář. Zkuste fotografii invertovat do pozitivu a přesvědčíte se sami.

3. místo – Jiří Vetýška – Souboj Titánů

Komentář poroty:
Světelně i výtvarně působivý snímek nás vtahuje do pavoučího mikrosvěta, kde jsme diváky poněkud mysteriózního výjevu s příchutí hororu.

4. místo – Jiří Doxanský – Ufo

Komentář poroty:
Surrealistická monochromatická krajina v retro tonalitě připomíná více díla klasiků. Je rafinovaná ve svém skladebném řešení, které není pouhým dobře čitelným záznamem, ale i poezií se vším, co k ní vždy patřilo.

5. místo – Lubomír Lanský – bez názvu

Komentář poroty:
Fotografie jakoby inspirovaná vrcholným obdobím barokních zátiší, vyznačujících se sugestivním osvětlením s lesky jako vzácným kořením, tajemstvím hlubokých stínů, plnokrevnou barevností a samozřejmě dokonalou skladbou obrazu. A přitom je to obyčejná uschlá paprika.

Uzávěrka tématu „Portréty z cest“ je dne 2. září 2013. Více na www.ifotovideo.cz

Generálním partnerem soutěže Fotograf roku je:
olympus