Fotografické žně v Českém Krumlově

20. 6. 2013, vložil: | 0 komentářů |
rubrika: Jihočeský kraj, Semináře, workshopy

Minulý víkend proběhl pilotní ročník nejrozsáhlejšího svátku fotografie pod širým nebem. Open-air FOTO festival byl především o možnostech fotografovat nevšední zážitky, lidi a situace, které byly k vidění po celém historickém centru města. Ohlasy návštěvníků předčily očekávání organizátorů.

Na 17 fotolokacích proběhlo přes 120 přednášek, 33 praktických dílen a k vidění bylo na 100 modelů a umělců. Návštěvníci měli šanci blíže se seznámit s dvěma desítkami foto žánrů a s 30 osobnostmi ze světa fotografie. Fotit a bavit se bylo možné přes celý den i v noci.

Reakce návštěvníků popisuje Martina Ptáčková z organizačního týmu: „Nejvíce nadšené ohlasy se k nám dostávaly od návštěvníků z lokací Svět fantazie, Ateliéry výtvarného umění, a samozřejmě z často až přeplněné Glamour academy, Born to be wild a Femme Fatale. Právě toto byly lokace atraktivní nejen pro fotografické nadšence, ale i pro širokou veřejnost. “

Cestou k jednotlivým lokacím, které byly roztroušené po celém centru, mohli fotografové zachytit pouliční umělce, prohlédnout si výstavy fotografií nebo zajít do festivalového centra na hudbu a přednášky. Úspěchy měly praktické dílny, z nichž kromě jediné zrušené kvůli dešti proběhly úplně všechny, a většina z nich byla už několik dní předem plně zarezervovaná. Návštěvníci si také pochvalovali možnost vyzkoušet si, otestovat a porovnat si fototechniku, a zejména pak možnost individuálního přístupu díky odbornému personálu, který byl pro případné dotazy k dispozici na všech místech.

O záměru pilotního ročníku unikátního projektu říká Martina Ptáčková: „Chtěli jsme, aby Krumlov ožil fotografií, aby festival zaplnil ulice a vytvořil pro návštěvníky desítky fotografických příležitostí, abychom založili tradici k události, kterou budou lidé milující fotky a fotografování vnímat jako svůj opravdový svátek.“

Ukázalo se, že uskutečnit FOTO festival v Českém Krumlově byla šťastná volba, z hlediska fotografického se jedná o jedno z nejfotogeničtějších českých měst. Krumlov se však stal více než spolupořadatelem – město vycházelo festivalu vstříc nejen organizačně, ale i lidsky, a aktivně se zapojovalo do příprav. Na té se podílelo téměř 300 lidí včetně partnerů, fotografů a místních obyvatel. První odhady ukazují, že návštěvníků, kteří přijeli ze všech koutů České republiky, ze Slovenska a Rakouska bylo přes 600.

Slovy Ondřeje Neffa, hosta festivalu: „Cítím ve všech kostech, že se narodilo něco moc dobrého. To je, myslím, perspektiva fotografických akcí / veletrhů / výstav. Semináře, dobrý, ale trochu nuda. Výstava techniky, dobrý, ale hodně nuda a je to k vidění v každé speciálce. Ale naaranžovaná foto – herna s profi zajištěním a odbornou pomocí, to je něco naprosto supr a myslím, že se to v Českém Krumlově vyklubalo. Prostě, místo hesla POJĎTE KOUKAT je heslo POJĎTE FOTIT.“

Organizátoři proto již nyní plánují termín druhého ročníku. Sledujte www.foto-festival.cz

Spolupořadatelem festivalu je město Český Krumlov.

Festival podporují:
• SUPŠ Sv. Anežky české
• Museum fotoateliér Seidel
• FotoKrumlov
• Fotoklub Český Krumlov
• Městské divadlo Český Krumlov
Programoví a produktoví partneři: Nikon, Photon Europe, Fomei, AFOP, Eizo, Macroworld, Rayfilm, Tiskfotek.cz, Zoner Photo Studio, Zonerpress, B+W Filter, Sunny Flash Studio, Flash centrum, Fotolab.cz, Moty.cz, Studiové blesky, Polaroidlove.cz, Mamiya Leaf, Excel Profi, Fakeer
Mediální partneři: FotoVideo, DiggiNeff, iFotovideo, Atlas Česka, FotoNoviny, ephoto.sk, Focus magazine, Fotokluby.cz, Fotoexpedice.cz, Fotopátračka.cz., časopis FOTO, MENHOUSE, Kiss Radio Jižní Čechy

Další informace:
www.foto-festival.cz