Fotograf roku – výsledky 6. kola – “Z mého domova”

25. 6. 2013, vložil: | 0 komentářů |
rubrika: Česká republika, Fotografické soutěže

Přinášíme Vám výsledky 6. kola soutěže Fotograf roku 2013, kterou pořádá časopis FotoVideo.

Kategorie Fotoklub roku

(Každý měsíc Vám zde budeme přinášet průběžné výsledky soutěže fotoklubů.)

Partnerem kategorie Fotoklub roku je:
velbon

Nejlepších 5 fotografií šestého kola – téma „Z mého domova“

1. místo – Pavel Pokorný – U okna

Komentář poroty:

Když si uvědomíme, že domov statisíců rodin tvoří byty v panelákových sídlištích, můžeme tento snímek považovat za sociologicky laděnou zkratku domova. Fotografie je zajímavá i výraznou vizualistou, příjemnou barevností a obsahovou skladbou. Odraz fotografa v okenní tabuli jako by spojoval vnější prostor s latentním interiérem.

2. místo – Vasil Chymčák – Kejchne?

Komentář poroty:

Krásný žánrový motiv dětského prozkoumávání objektů, co se vždy mísí s hrou. Výrazná barevná tonalita v převažujících studených tónech. Pěkná je i práce s členěním jinak hladké a monotónní plochy pozadí stěny jemnými stíny a světlem.

3. místo – Radomír Pekarík – Zadumaná

Komentář poroty:
Pocit domova byl spojený svého času pro každého z nás i se světem dětské postýlky a jejího nejbližšího okolí. Teplým světlem ozvláštněná psychologická studie malé holčičky, s akcentem na její „dospělý“ přemýšlivý výraz, zde reprezentuje méně tradiční polohu v dětském portrétu – nicméně výraznou a kvalitní.

4. místo – Ján Lettrich – Ladovská zima na veľký piatok

Komentář poroty:
Srovnejme tuto barevně krásnou fotografii s vítězným snímkem. Jedná se opět o pohled z okna na prostranství mezi obytnými domy, hrající si děti, automobily a skromnou vegetací. Říká se, že příroda a její proměny jsou jako neustále se měnící divadelní scéna a tento obraz je toho názorným důkazem.

5. místo – Petra Šochmanová – A ty nám sem nelez!!!

Komentář poroty:
Spíše konceptuální výtvarná hra na přesné členění teritorií v domácím prostředí. V přísné černobílé tonalitě připomíná dokumentaci nějakého rafinovaného psychologického experimentu z přelomu 60. a 70. let. Neměli jsme však v rámci tématu žádný důvod vybírat pouze žánrové fotografie a zátiší. Tato „úvaha o prostoru domova“ je výjimečná, a proto nepochybně stojí za ocenění.

Uzávěrka tématu „Miniaturní příroda“ je dne 8. července 2013. Více na www.ifotovideo.cz

Generálním partnerem soutěže Fotograf roku je:
olympus