Fotoskupina Kontakt Hodonín slaví 35. výročí

7. 2. 2013, vložil: | 1 komentář |
rubrika: Informace o fotoklubech, Jihomoravský kraj

Fotoskupina Kontakt Hodonín oslavuje v těchto dnech 35 let od svého založení. Vznikla v době, kdy se stály dlouhé fronty snad na vše, ale času bylo přitom tak nějak víc, než je tomu dnes. V té době fungovalo v Československu mnoho fotoklubů, ale jen malá část přežila až do dnešní doby.

Skupinu tehdy založilo 5 členů: Vojtěch Dratva, Cyril Gajdík, Josef Holomáč, Mikuláš Kulíšek a Josef Petrica. První výstava se konala 2. 4. 1979. Následovalo tvořivé období, kdy se například Kontakt stal 2 roky po sobě vítězem nejznámějšího mapového okruhu Nekázanka. Po společenských změnách v roce 1991 se skupina rozpadla, jako mnoho dalších. K její obnově došlo až v roce 2004.

Dnes má Kontakt 5 členů. Z původních členů je to Cyril Gajdík a Milan Havlíček, který byl krátce členem skupiny před jejím rozpadem. Další posily jsou Zdeněk Kučera, Ladislav Mrkva a Radek Severa. Sešlo se 5 kamarádů, pro které je fotografie velkým koníčkem.

Odhodlání a podobné názory se odrazily v naší další práci. V roce 2008 získal Cyril Gajdík zlatou medaili na Interfotoklubu Vsetín v kategorii černobílá fotografie. Uspěl tak v konkurenci fotografů ze 34 států. Další úspěch na sebe nenechal dlouho čekat. V roce 2009 získal Radek Severa 2. místo v soutěži Štíty Viléma Heckela. Stejný rok, stejný autor: Radek Severa je druhý na 29. Národní soutěži amatérské fotografie ve Svitavách. Jeho fotografie byla vybrána i na plakát. V roce 2010 získal Radek Severa první místo v soutěži časopisu Photo life číslo 74, bronzovou medaili na Interfotoklubu Vsetín a první místo v soutěži www.fotozcest.cz. V roce 2012 vyhrál Milan Havlíček svazovou soutěž a získal titul Mistr Svazu českých fotografů. Radek Severa získal hlavní cenu mezinárodního fotosalónu Strom Ružomberok.

Naše fotografie můžete vidět na pravidelných výstavách v Hodoníně a okolí. Aktuální informace a fotografie najdete na našich webových stránkách, ale k návštěvě můžu doporučit i soukromou fotogalerii, kterou si ve svém domě v Ratíškovicích vybudoval Cyril Gajdík. Za dobu svojí existence zde vystavovala řada autorů, jako například Jindřich Štreit, Mira Myška nebo František Dostál.

Fotoskupina Kontakt Hodonín slaví 35. výročí svého založení. A k tomuto výročí jsme nemohli dostat lepší dárek, než zlatou medaili na Interfotoklubu Vsetín, kterou jsme v roce 2012 získali v kategorii fotoklubů. Cyril Gajdík zde získal čestné uznání a to vše v konkurenci fotografů ze dvaceti zemí.

Milan Havlíček, www.fotoklub.estranky.cz

Jeden komentář k článku “Fotoskupina Kontakt Hodonín slaví 35. výročí”

1. Klára Románková napsal:

Ako fanúšik Cyrila Gajdíka si dovolím napísať pár slov k článku. Bola som pri úplných začiatkoch jeho fotografovania ako priateľ rodiny. A od začiatku som cítila takú tichú úctu k Cyrilovmu pohľadu na ľudí, krajinu, tradície s istou jemnosťou až láskavosťou. Kadá jeho fotografia obsahuje celkom osobitný svet, teda kúštik sveta, ktorý by sme si my možno ani nevšimli.Asi v ňom zostalo kus čistej detskej duše. Lebo ako povedal Dominik Tatarka: „Len dieťa si všimne kúsok trblietavého skielka na ceste…“
    Fotoskupine Kontakt gratulujem k výročiu a prajem ďalšie krásne fotografie.
    Klára Románková, Bratislava