Výstava Ohnestrom: Tichá pošta

2. 8. 2011, vložil: | 0 komentářů |
rubrika: Jihočeský kraj, Výstavy fotografií

Zdravím,

rád bych Vás upozornil na výstavu fotografické buňky OHNESTROM v Českých Budějovicích, kterou hostí Dům knihy Kanzelsberger. Jedná se o práce vzniklé v rámci Tiché pošty. Výstava bude k vidění do konce srpna 2011.

Pozvánka Ohnestrom 2011

Slova autorů:

Naše čtyřčlenná skupina Ohnestrom je spíše společenstvím přátel, kteří se během svých setkání při fotografování a nad fotografiemi přesvědčili o tom, že jim vzájemná spolupráce vzácně vyhovuje. Tvorba, vzcházející z naší skupiny, má společný základ v přístupu k technice, volbě témat a pojetí vlastního fotografování. Všichni tíhneme k větším formátům negativu, proto zde můžete vidět téměř výhradně kontaktní kopie černobílých negativů. Černobílé negativy i fotografie zpracováme ručně.

Tichá pošta Ohnestrom je fotografickou hříčkou, která se inspiruje principem hry na tichou poštu se slovy. Postupovali jsme tak, že jsme si stanovili předem pořadí, ve kterém si budeme fotografie zasílat. První z nás v té pomyslné řadě vytvořil naprosto libovolný snímek, který následně poštou zaslal druhému v pořadí. Ten druhý v řadě si fotografii prohlédl a nechal ji na sebe působit, aby vzápětí mohl vytvořit variaci. Měl se pokusit tu získanou fotku „převyprávět” svým vlastním novým snímkem. Jakmile byl hotov, poslal třetímu z nás pouze svoji interpretaci. Ve finále vznikla série o čtyřech fotografiích, která se mnohdy velmi zajímavě vyvinula od prvního snímku k poslednímu. Během procesu vzniku Tiché pošty nikdo z nás neznal více, než dvě verze motivu – tu získanou a tu vlastní. Vzhledem k množství zpracovávaných sérií se občas stalo, že některé série zůstaly nedokončeny v torzu tří kusů. Jedna ze sérií se dokonce tak zamotala, že obsahuje pět snímků.

Ohnestrom nijak neusiluje o status „oficiální” skupiny. Největší hodnotou je pro nás harmonická spolupráce a fotografie, které vznikají v atmosféře přátelského setkávání. Sami o sobě říkáme, že jsme fotobuňkou.