Víkend plný fotografií na Svitavsku

30. 5. 2011, vložil: | 0 komentářů |
rubrika: Pardubický kraj, Semináře, workshopy, Výstavy fotografií

Další pekelně fotografický víkend na Svitavsku na obzoru.

V pátek 3. 6. 2011 v 17 hodin zahajují ve 3. poschodí Fabriky ve Svitavách výstavu fotografií mladí kolegové z Fotoklubu Gymnázia ve Svitavách (partnerský klub Fotoklubu Svitavy): J. Kovářová, A. Mertlová, H. Kratochvílová, M. Jansa, T. Hartman, P. Juřík, J. Charvát, P. Snoha a hostující K. Štursová.

Hned druhý den – v sobotu 4. 6. 2011 se ve 20 hodin zahajuje Fotoklub Svitavy svou profilovou výstavu v Městské knihovně v Poličce na náměstí). Své fotografie vystavují: M. Báča, T. Hartman, D. Hlaváč, P. Horák, M. Jansa, P. Juřík, J. Kovářová, J. Mareš, A. Mertlová, S. Odvářka, P. Snoha, J. Sotona, Z. Špelda.

Jakmile skončí vernisáž, tak se v 22:00 hodin ve stejnou sobotu, ale ve Svitavách v městském muzeu uskuteční „ Dernisáž Národní výstavy amatérské fotografie“. Akce začne přednáškou profesionálního fotografa Miroslava Sychry „Zátiší dávná, nedávná i dnešní“. M. Sychra se bude zabývat vývojem malířského a hlavně fotografického zátiší v proměnách času z pohledu fotografa. Fotograf nechá nahlédnout do své fotografické kuchyně. V závěru vernisáže okomentuje M. Sychra s přítomnými naposledy vystavené fotografie fotoamatérů z „národní“.

Fotograf MgA. Miroslav Sychra (*1950) se již více než 40 let věnuje umělecké fotografii. V rané tvorbě patřil jeho fotografický zájem spíše krajině a fotografii lidí. Po studiích na Střední uměleckoprůmyslové škole v Brně a zejména s příchodem na FAMU, kde začal studovat obor umělecká fotografie u profesora Jána Šmoka, se zaměření jeho fotografické tvorby mění – vznikají první komponované fotografie neživých věcí – zátiší, zpočátku černobílá, později oživená kolorováním. Řadu let se profesionálně věnoval barevné propagační fotografii, tvorbě firemních katalogů z oblasti průmyslu, architektury a gastronomie, velkoplošné interiérové fotografii. V posledních deseti letech se vrací k volné tvorbě, zajímá ho estetika předmětů v industriální architektuře, prostředí zanikajících továren, nevyhýbá se přírodním námětům a fotografii věcí všedního života. Celým profesním životem ho charakterizuje důraz na komorní zátiší. Vystavuje od roku 1969 u nás i v zahraničí.

Zve Milan Báča