Slovenská verzia Jak zvládnout vše, co je potřeba k zahájení podnikání v importu. E-book zdarma.

| iFotoVideo | PhotoExtract | Fotopátračka | Zoner Press | FotoRoman | E-umění | WWG | dpreview | VHS na DVD |


Kupujete přes inzerát fotoaparát nebo dražší objektivy? Pozor na podvodníky!!!

19. 2. 2010, vložil: | Dva komentáře |
rubrika: Česká republika, Návody, nápady, recenze

Asi tak před měsícem jsem se rozhodl, že koupím fullframe tělo Canon. Vzhledem k tomu, že nová verze 5D Mark II stojí stále přes 50 tisíc (na občasné focení se mi taková investice nevyplatí), zvolil jsem nákup použitého staršího těla 5D.

Začal jsem procházet inzeráty na Paladixu, SBazaru a také aukce na Aukru. Bohužel jsem postupně zjistil, že u většiny zajímavých nabídek šlo o podvodníky. V následujícím článku tuhle anabázi popíšu, třeba vám to pomůže ušetřit nějaký čas a peníze.

Nejprve shrnutí – jak nenaletět podvodníkům:

 • nereagujte na podezřele výhodné inzeráty – sice je lákavé koupit za 12 tisíc zánovní profi objektiv, který se v obchodě prodává nad 30 tisíc, ale zcela jistě jde o podvod
 • pokud možno trvejte na osobním předání zboží, jen tak si je můžete pořádně prohlédnout a vyzkoušet a víte za co platíte
 • neposílejte nikomu předem peníze nebo zálohu
 • pokud prodejce bydlí daleko a nevyplatí se pro zboží si dojet osobně, tak si před posláním platby důkladně prověřte, že nejde o podvod (hodně kladných referencí na Aukru, prověření mailu a telefonu, atd.)

Zcela nesmyslné inzeráty

Po zběžné prohlídce inzerátů na SBazaru jsem automaticky zavrhl nabídky na prodej 5D MkII za nesmyslně nízké ceny pod 20 tisíc (když je aktuální cena nad 50), často psané lámanou češtinou nebo obsahující jen technická data zkopírovaná z e-shopů a oslavné fráze :

Canon EOS 5D Mark II má ohromující 21.1-megapixelovým full-CMOS senzor s Obrazový procesor DIGIC 4, obrovské Rozsah 100-6400 ISO, plus EOS technologie, jako jsou Auto Osvětlení pro optimalizaci a periferií oprava osvětlení. Cena 13 000,- Kč

Cesta do Kladna

Zaujal mě jeden inzerát, kde člověk z Kladna nabízel 5D za 20 tisíc. Tvrdil, že je zcela nový a nepoužitý. Na fotce byl fotoaparát i s originální krabicí a příslušenstvím, tak to vypadalo, že asi nebude ani kradený. Po telefonu jsem zjistil, že jde o nevhodný dar. Prodává jej, protože sám moc nefotí a má už Canon 350D, který mu stačí. Kladno je sice pro mě trochu z ruky (bydlím v Plzni), ale jsem trochu nedůveřivý, tak jsem radši domluvil osobní předání.

Takže v neděli jsem vyrazil se Student Agency na Zličín a odtud dalším autobusem do Kladna. Sešli jsme se s prodejcem v nákupním centru Oáza. Už když fotoaparát vybaloval, tak jsem si všiml odřených sáněk na blesk, od jeho častého používání. Podle počítadla měl foťák najeto 5500 snímků (nevím kolikrát se už počítadlo protočilo), ale jinak byl zachovalý a za tu cenu by to byla dobrá koupě.

Ovšem pouze v případě, že by fungovalo ostření a to bohužel ve většině programů vůbec nereagovalo!!! Takže jsem jel s nepořízenou domů – cesta tam a zpátky mě stála tři stovky a zabrala 6 hodin času :-( Ale pořád lepší, než si foťák nechat poslat poštou a pak se dohadovat, kdo ho zničil a jestli mi vrátí peníze.

Výhodná nabídka

Když jsem přijel z Kladna bez foťáku, tak jsem si dal hned večer na Paladix inzerát, že koupím tělo 5D do 20 tisíc dle jeho stavu, osobní předání v Plzni nebo v Praze. Hned v pondělí dopoledne telefonát – prý prodává fotoaparát půl roku starý, fotili s ním jen několikrát v ateliéru, ale ten ruší, protože se neuživí. S krabicí, příslušenstvím, doklady a zárukou za 20 tisíc.

Jediný problém byl v tom, že šlo o severní Čechy a tak daleko se mi jet nechtělo. Chlapík byl ale vstřícný, že prý stačí, když pošlu zálohu, on mi pošle foťák a pokud bude všechno v pořádku, tak doplatím zbytek. Poslal mi v MMS i přefocenou občanku a číslo svého účtu. Takže vše vypadalo věrohodně.

Pak mi ještě nabídl, jestli nechci nějaké objektivy, prý je taky rozprodávají. Vybral jsem si Canon 24-70/2,8 L za 20 tisíc, také půl roku starý.

Pořád se mi ale po předchozí zkušenosti nechtělo posílat zálohu někomu cizímu. Komunikovali jsme jen po mobilu, mail jsem si tedy nemohl prověřit. Pak už to začalo být viditelně podezřelé – na zaplacení zálohy hodně spěchal a ještě se mi pokusil nabídnout další objektivy. Zeptal jsem se tedy, o který ateliér šlo. Našel jsem si jejich webové stránky (nějaký ateliér v Hradci), na stránkách telefon a zavolal tam. Jméno prodávajícího neznali a že prý žádný ateliér neruší a nic nerozprodávají. Takže během dvou dnů druhý podvodník :-(

Další vypečené inzeráty

Za další dva dny jsem na Aukru objevil nabídku „uzasny fotoaparat Canon EOS 5D “ od někoho z Kladna. Že by zas ten foťák s nefunkčním ostřením? Fotka jiná, ale text podobný a lidi tam přihazovali jak diví – už tam bylo přes 16 tisíc. Tak jsem hned psal podpoře.

Na Paladixu se objevil další inzerát na 5D, ale nebylo uvedeno, z jakého kraje je prodávající.

Prodám Canon EOS 5D, popruh,krytka,baterie,nabíječka,krabice,papíry,záruka ještě 13 měsíců – škoda . Stav výborný.Foto na email.Na prodej jen tělo bez objektivu.Dohoda možná
Cena: 22500,-

Pod tím byl inzerát od někoho jiného na objektiv 24-70/2,8 L za 12 tisíc. Píšu tomu člověku s 5D, odkud je, že bych mohl zajet do Prahy. Prý že je pracovně v Košicích a že tedy osobní předání není možné a mám poslat peníze na účet, pak že mi objektiv zašle.

Čtete dobře, napsal objektiv – patrně měl připravenou pro oba inzeráty shodnou odpověď a zapomněl to opravit. Místo ukázkových snímků fotoaparátu mi poslal snímky objektivu 24-70 :-) Přitom pod tímto jménem jiný inzerát než na tělo 5D nebyl vložený. Takže další podvod – vkládám na Paladix upozornění pro ostatní kupující.

Reálnější nabídky

Za týden a půl jedu fotit do Benátek na karneval a fullframe stále ještě nemám. Takže jsem zavrhl všechny další inzeráty kolem 20 tisíc jako nedůvěryhodné a začal koukat po ostatních. Jeden 5D se objevil na Paladixu za 22,5 tisíce, ale byl z jedné strany hodně odřený – pokud bych ho chtěl třeba za rok prodat, musel bych jít pak pod cenu. Takže zas nic.

Konečně kupuji

Nakonec jsem koupil několik dní před odjezdem za 26 tisíc Canon 5D i s batery packem ve výborném stavu, vše jako nové, neopotřebované. V inzerátu bylo podrobně uvedené, kdy a kde byl fotoaparát koupený, počet nafocených snímků, stav fotoaparátu, kde jej lze vyzkoušet, kontakty na prodávajícího. Prostě přesně tak, jak má vypadat seriózní nabídka.

Perlička na konec

Po návratu z Benátek kouknu na Paladix a zas se tam objevily podobné podvodné nabídky jako dříve. Takže se přihlásím a vložím upozornění, že jde o podvody a aby nikdo nikomu neposílal předem peníze. Zapomněl jsem ale, že se u toho upozornění zobrazí můj mail.

Za půl hodiny inzeráty zmizely, ale začaly mi na mail chodit nabídky typu: „ahoj, píšu odpověď na inzerát z xchatu…….líbilo by se mi, co nabízíš, ale nevím jestli bych byl pro tebe vhodný společník :-/ „. Zdá se, že se podvodníkovi moc nelíbilo, že mu kazím kšeft, tak se chtěl takhle pomstít :-) ) Ještě chvíli mi chodily maily od opačně sexuálně orientovaných spoluobčanů, než to na chatu zapadlo. Takže na takové lidi pozor. Pokud na jejich podvodné jednání chcete upozornit, založte si radši jinou identitu.

Share

Dva komentáře k článku “Kupujete přes inzerát fotoaparát nebo dražší objektivy? Pozor na podvodníky!!!”

 1. Zdravím, můžete mi prosím pomoci. Jaké jsou nejlepší foto bazary na internetu. Zatím využívám pouze http://www.profotografy.dychame.cz a http://www.paladix.cz/bazar/. Jsou dobré, ale ráda bych znásobila šanci prodat zboží díky dalším serverům. Moc děkuji za radu.

 2. admin napsal:

  Já používám hlavně Paladix – tam chodí hodně lidí a mají inzeráty přehledně rozdělené podle značek.
  Když něco prodávám, tak většinou Aukro.cz – tam zas zadám minimální cenu a zájemci přihazují, kupuje to ten s nejvyšší nabídkou.
  Klikněte nahoře na „Zajímavé odkazy“, tam jsem vložil odkazy na různé bazary, o kterých jsem věděl.

  S pozdravem Petr Mašek

Vložte komentář

*
Toplink - katalog odkazů

Výměna odkazů: Fotografové, Lastminute zájezdy