Fotografický plenér – Žilina

13. 11. 2009, vložil: | 0 komentářů |
rubrika: Slovensko, Výstavy fotografií

Vernisáž výstavy sa uskutoční v Makovického dome v Žiline dňa 16.11.2009 o 17:00. Výstava bude sprístupnená pre verejnosť od 18.11.2009 do 3.12.2009. www.fotoklub-obzor.com

pozvanka3

Fotografi šantili na plenéri

Poľskí, ukrajinskí a žilinskí fotografi sa zišli v Žiline na prvom ročníku medzinárodného fotografického plenéru, ktorý poriadal fotoklub OBZOR pri Krajskom kultúrnom stredisku. Záštitu nad akciou prevzal predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár, podporilo ho i mesto Žilina, obec Strečno, Považské múzeum a ďalšie organizácie.

Slovo plenér pochádza z francúzskeho „en plein air“ čo značí v prípade fotoplenéru fotografovanie „vonku, v prírode“. Fotografi z fotoklubu OBZOR sa už dvakrát zúčastnili takejto akcie na pozvanie poľských fotografov z mesta Piotrkow-Trybunalski, mesta asi tak veľkého ako je Žilina. Keď poľskí priatelia prejavili záujem navštíviť Slovensko, rozhodli sa členovia klubu OBZOR usporiadať podobnú akciu aj tu.

K Poliakom z klubu „F Cztery“ sa pridali Ukrajinci z klubu „9×12″ v Kyjeve a tak ôsmeho septembra privítali Žilinčania 9 poľských a 5 ukrajinských fotografov. Po prijatí na radnici mesta primátorom Ivanom Harmanom a v Krajskom kultúrnom stredisku riaditeľkou PhDr. Soňou Řehákovou, sa rozbehli po meste a závierky ich fotoaparátov „dostali zabrať“. Podobne to bolo i vo vrútockých železničných dielňach okolo parnej „475-ky“, v Múzeu slovenskej dediny v Martine, na salaši v Turčianskych Kľačanoch, na kompe cez Váh, vo Vrátnej – Dierach, na pltiach na Váhu, na hrade Strečno i priamo v obci Strečno, kde účastníkov prijal aj starosta obce Alfonz Klocáň.

Počas troch večerov sa konali prezentácie a hodnotenia prác účastníkov plenéra i členov ich fotoklubov. Žilinčania v nich obstáli veľmi dobre. Všetko má svoj koniec, mal ho aj prvý ročník medzinárodného fotoplenéru. Počas neho vznikli nové priateľstvá, pozvania pre fotoklub OBZOR na výstavy v Poľsku i na Ukrajine v Kyjeve. V Žiline, Strečne, na Ukrajine a v Poľsku sa budú konať výstavy fotografií, ktoré urobili účastníci plenéru, čím budú propagovať krásy nášho regiónu aj v zahraničí. Poliaci i Ukrajinci si odniesli do svojich domovov nielen pekné fotografie, ale aj dojmy z krásnej krajiny a pohostinnosti našich ľudí. Fotoklub OBZOR plánuje na základe výsledkov prvého ročníka fotoplenéru rozšíriť počet pozvaných účastníkov i na ďalšie krajiny s ktorými Slovensko hraničí a osloviť fotografov aj z našich družobných miest.

Text: Milan Veliký