Fotoklub Náchod – profil fotoklubu k výročí 85 let trvání jeho činnosti

1. 9. 2009, vložil: | 0 komentářů |
rubrika: Informace o fotoklubech

Fotoklub Náchod slaví 85 let od svého založení. Požehnaného věku se dožil díky vytrvalosti, se kterou se vypořádal s několikerou změnou režimu i způsobu dotování. A jak jinak by měl fotoklub oslavit toto výročí než výstavou…

Historie
Přestože byly počátky fotografie poznamenány řadou technických obtíží, vynález se rychle rozšířil a brzy se stal obecnou záležitostí. V polovině padesátých let 19. století se setkáváme s prvními fotografiemi v Praze a o pouhých deset let později zahajují svoji činnost i fotografové v Náchodě, v malém městečku, které mělo v té době méně než tři tisíce obyvatel… Rozmach amatérské fotografie byl veliký a vyústil zanedlouho k jejímu organizovanému pěstování. Vznik předchůdce dnešního náchodského fotoklubu je historicky doložen několika úryvky, např. článkem v Rozhledech fotografa amatéra z roku 1924 (ročník 4., číslo 10), tehdy nejrozšířenějším odborném měsíčníku pro českou amatérskou fotografii.

Znovuoživení Fotoklubu Náchod
Po roce 1989 se řada fotoklubů, poměrně slušně sponzorovaná minulým režimem, ocitla takřka ze dne na den na ulici. Nejinak tomu bylo i v Náchodě, zaniklo hned několik klubů a jen hrstka nadšenců se bez jakýchkoliv prostředků scházela v Senior klubu, od něhož se jí dostalo lehce zavádějícího názvu. I přes snahu takzvaných sponzorů na přejmenování spolku se nic nezměnilo až do konce roku 2004. Přesněji do listopadu 2004, kdy se většina členů rozhodla pro založení občanského sdružení. Jednomyslně se název klubu z již zmiňovaného Senior klubu změnil na o. s. Fotoklub Náchod.

Fotoklub poprvé po mnoha letech získal demokraticky zvoleného předsedu, stal se jím Petr Šulc, pod jehož vedením se fotoklubu dostalo náležitého rozletu a díky kterému klub prožívá bez nadsázky svůj zlatý věk. Díky jeho píli se podařilo uspořádat dlouhou řadu výstav, plenérů a setkání, Petr Šulc od té doby několikrát svoji pozici obhájil a klub vede dodnes. Místopředsedy se stali Martin Macek, kterého vystřídal Tomáš Šimek a Roman Unger. Změna ve struktuře klubu se projevila hlavně v jeho činnosti, minulý spolek za několik let uspořádal pouze jednu klubovou výstavu, a to v Novém Městě nad Metují. Nové seskupení hned v roce 2005 získalo ke své prezentaci výstavní prostory v přízemí náchodské radnice a do roku 2008, kdy tyto prostory opustilo, zde uspořádalo 20 výstav nejenom svých členů, ale i zahraničních fotografů a malířů (Polsko a Itálie). V říjnu 2006 započala i spolupráce s pekárnou a cukrárnou PEKO a výsledkem jsou výstavní prostory, kde se scházejí na vernisážích fotografové již čtvrtým rokem. Firma PEKO postupně rozšířila síť cukráren s fotografickou výzdobou o královéhradeckou a červenokosteleckou provozovnu. V řeči čísel je to od založení o. s. Fotoklub Náchod do konce roku 2008 53 výstav.

Fotoklub vystavuje také pravidelně od roku 2005 na Fotofestivalu v Moravské Třebové. V sousedním Polsku jsme se představili ve městech Kudowa Zdrój, Kłodzko a Łódź. Spolupořádali jsme i dva ročníky prodejní výstavy Výtvarníci pro Manjullu, jejímž cílem bylo v rámci projektu Adopce na dálku zajistit vzdělání pro indickou dívku. Po dva ročníky polského festivalu Labyrint, pořádaného v režii prof. Jerzyho Olega, se stal Náchod, prostřednictvím výstavy v Peku, jeho součástí. Nepsaným pravidlem jsou každoroční vánoční fotografické dílny, zaměřené vždy na jeden z oborů fotografie.

Po uzavření Senior klubu a období schůzek ve čtvrtém patře kina a restauraci se díky o. s. Náchodská Prima Sezóna fotoklub usadil v prostorách staré radnice v tzv. Pranýři. Svým názvem jsme se přihlásili k odkazu našich fotografických předchůdců a naším cílem je nedělat jim, ale ani sobě, ostudu. Do jaké míry se to daří, posoudí až naši pokračovatelé, nám nezbývá než se činit.

Fotoklub Náchod
Vystavuje: pravidelně ve třech minigaleriích firmy PEKO v Náchodě (Riegrova ul.), Červeném Kostelci (Sokolská ul.) a Hradci Králové (Soukenická ul.) Web: www.fotoklub-nachod.wz.cz
Kontakt: 606 240 741 (Petr Šulc), fotoklub.nachod@centrum.cz

Výročí připomene výstava
V září letošního roku oslaví náchodský fotoklub 85 let od založení Klubu fotografů amatérů v Náchodě a zároveň 5 let oficiální činnosti občanského sdružení Fotoklub Náchod.
Při této příležitosti bude uspořádána společná výstava fotografií současných členů, stejně tak jako tomu bylo před pěti lety v době klubových osmdesátin. Výstava je součástí dvou širších projektů a to „česko-polského fotografického léta“, které každoročně probíhá na náchodsku a v polském příhraničí, a také je součástí „dne fotografie“ který má v Náchodě a polském Klodzku již také dlouholetou tradici.

Vernisáž společné klubové výstavy se uskuteční v sobotu 5. září v 11:30 hodin v Ratibořickém sále náchodského zámku. Výstavu zahájí místopředseda Fotoklubu Náchod Roman Unger a o hudební doprovod se postará SBOREČEK, pěvecký sbor studentů náchodského Jiráskova gymnázia pod vedením ing. Vlastimila Čejpa. K výstavě byl členy fotoklubu vydán reprezentativní katalog obsahující jak klubovou historii tak i přehled novodobé činnosti a nechybí zde ani fotografická prezentace vystavujících členů. Jména deseti autorů prezentujících se na společné klubové výstavě svoji volnou fotografickou tvorbou: Pavel Berák, Jana Čížková, Miroslav Dušánek, Karel J ungwirth, Jiří Klíma, Miroslav Kolátor, Veronika Michlová, Tomáš Šimek, Petr Šulc a Roman Unger. Realizaci této klubové výstavy a tisk katalogu finančními dary podpořili: Kulturní a sportovní nadace Města Náchoda, INS, spol. s r.o. projektový a inženýrský atelier, Stomatologická ordinace MUDr. Dušánka, Kadeřnický salon Lenka a webový portál Graywolf.eu.
Výstava potrvá do konce září a bude přístupná v otevíracích hodinách náchodského zámku, tzn. mimo pondělí.