Výstavní premiéra Tomáše Šimka v náchodské Galerii PEKO

27. 6. 2009, vložil: | 0 komentářů |
rubrika: Výstavy fotografií

Malé jubileum oslaví členové Fotoklubu Náchod v úterý 30. června 2009 v Galerii PEKO v Riegrově ulici v Náchodě. V této galerii bude nainstalována a zahájena již dvacátá (!!!) výstava, kterou se veřejnosti představuje amatérská (nejen) fotografická tvorba a to nejen domácích náchodských fotografů, ale i fotografů přespolních, ba dokonce i zahraničních a to jak jednotlivců tak i kolektivů.

Druhou desítku fotografických výstav uzavře svoji vůbec první autorskou výstavou místopředseda Fotoklubu Náchod Tomáš Šimek (*1986), který své premiérové autorské výstavní kolekci dal tajuplný název „Výlety na jiné planety„. Tomáš je členem fotoklubu od podzimu roku 2008, do té doby byl několik let členem sousedního Fotoklubu KIS Hronov. I přes svoje časově náročné zaměstnání a bydliště v Červeném Kostelci je platným členem klubu a stíhá se plnohodnotně účastnit veškerých klubových aktivit. Výstava bude k vidění no konce prázdnin, tj. do konce srpna tohoto roku.

pozvanka-tomas-simek-galerie-peko-nachod

Zároveň bude začátkem července otevřena repríza výstavy Miroslava Dušánka „Hledání“ v Galerii PEKO v Hradci Králové a dále pak v červenokosteleckém PEKU poslední repríza výstavy klubového projektu (mj. oceněného na Fotofestivalu v Moravské Třebové) s názvem PROMĚNY.

Pár otázek na Tomáše Šimka:

Kdy jsi pořídil svoji první fotografii a proč jsi to udělal? Co bylo námětem této tvé první fotografie?

To bylo v 11 letech na obyčejný kompakt, námětem byli určitě Krkonoše. V 15 letech jsem si koupil první kinofilmovou zrcadlovku a pomalu jsem na ní začal být závislý. Prvních několik let jsem fotografoval jen Krkonoše a velmi rád to dělám pro sebe i teď.

Kdo tě zasvětil do tajů fotografie?

Ze začátku jsem hltal veškeré nové i staré knihy o fotografii a fotografech. Poté jsem potkal výborného člověka, fotografa a nyní kamaráda Pavla Rejtara, který mě toho spoustu naučil a hodně mi pomohl. Na škole jsem pak potkal učitelku na praxi, výbornou fotografku a nyní skvělou kamarádku Jaroslavu Tomanovou. Těmto dvěma  lidem patří velký dík!

Máš fotografické vzdělání nebo jsi fotograf – samouk?

Z počátku jen samouk, ale fotografie mě poté tak uchvátila, že jsem zanechal studia na strojárně a odešel jsem se vyučit fotografem do HK.

Jaké upřednostňuješ fotografické téma, případně jakého máš oblíbeného fotografa nebo oblíbenou fotografii?

Fotografických žánrů jsem prošel spousty a nadále poznávám další. Můj náhled na fotografii, kterou fotím je závislý na mém pohledu na svět. Na mé náladě, na mých životních zkušenostech a to vše se často den co den mění.

Oblíbených fotografů mám spoustu, např. Kratochvíl, Salgado, Štreit a zejména Saudek a jeho fotografie. „Osud sestupuje k řece a vede dvě nevinné děti“ – ta mě naprosto uchvátila.

Máš za sebou členství i v jiných fotoklubech, jaká byla tvoje cesta do Fotoklubu Náchod?

Od 15 či 16 let jsem byl ve fotoklubu Hronov, kam mě přivedl již zmíněný Pavel Rejtar, ale nyní jsem již téměř rok ve fotoklubu Náchod, kde jsou nesmírně fajn lidi a kde jsem chytil druhou  fotografickou  ,,mízu“.

Kolikátou autorskou výstavou je tvoje výstava v Galerii PEKO v Náchodě, příp. výčet předešlých výstav?

Měl jsem spousty výstav společných či součástí nějakých soutěží a přehlídek. Autorská výstava je to první, za což patří velký dík Petru Šulcovi, který mě k ní vyzval.

Co bys rád sdělil návštěvníkům tvé výstavy na vysvětlenou vystavených fotografií?

Výstava se jmenuje ,,výlety na jiné planety“, tudíž bych je chtěl pozvat na nějaký ten výlet na jinou planetu a to buď se mnou, tedy že se mě budou snažit pochopit a hledat můj svět v určité fotografii nebo můžou sami, že si ke každé fotografii vymyslí svůj vlastní a originální  příběh či sen, který budou alespoň chvíli žít v tomto uspěchaném a skutečném světě.

Na výstavě je k vidění 14 snových portrétů, osob (panenek), který žijí onen můj snový svět na mé (možná i na Vaší) planetě, kde prožívají spousty příběhů, radostí, strastí a různých emocí. Poté tam je 6 fotografií, kde se prolíná skutečný svět s jakýmsi opět snovým světem či snovým životem, např. Ve skutečném rozbořeném baráku se objevují snové osoby, které se tam pohybují navzdory našemu vědomí…