Výstava fotografií skupiny KONTAKT v Hodoníně

24. 4. 2009, vložil: | 1 komentář |
rubrika: Výstavy fotografií

Každoroční výstavy fotografické skupiny Kontakt se už stávají tradicí. Pro členy tohoto sdružení je to příležitost k prezentaci výsledků jejich celoroční práce, i když výběr toho nejlepšího nebývá vždycky jednoduchý. I při letošní výstavě zůstává každý z autorů věrný svému oblíbenému žánru a fotografie většiny z nich lze už rozeznat podle jejich typického rukopisu.

pozvanka2

Cyril Gajdík připravil reportážní fotografie ze života a práce lidí v našem regionu, které jsou pro jeho práci typické. Mezi nimi mohou návštěvníci shlédnout i vítězné snímky z mezinárodní výstavy ve Vsetíně, které v konkurenci fotografů ze 34 zemí světa autorovi vynesly zlatou medaili FIAP. Výběr z tvorby Cyrila Gajdíka bylo možné shlédnout rovněž na autorských výstavách ve Svatobořicích, v Senici a v současné době též ve stálé expozici v galerii v Ratíškovicích.

Radek Severa představí to nejlepší ze své krajinářské fotografie. Díky osobitému stylu práce s dlouhým ohniskem se prosadil v soutěži Štíty Viléma Heckela, kde získal druhou cenu. Průřez jeho tvorbou, zahrnující i vynikající snímky přírody, mohli zájemci vidět též na samostatné autorské výstavě v Mistříně.

Ladislav Mrkva připravil další sérii dokumentárních fotografií ze života na vesnici. Snímky jsou typické svou bezprostředností a vystihují autorův vytříbený cit pro zachycení okamžiku.

Těžiště fotografické tvorby Milana Havlíčka je v krajinářské fotografii a zčásti i v dokumentu, i když autor se netají také svým zájmem o portrét. Letošní výstava přináší jeho vynikající fotografie slovácké krajiny a zčásti též snímky z maďarské puszty.

Také Zdeněk Kučera navazuje na svou již tradiční práci krajináře, v níž se často vrací k černobílé fotografii. Soubor jeho snímků je doplněn sérií makrofotografií. Díla z obou okruhů tvorby autor představil na společné výstavě znojemského fotoklubu Taurus a na další samostatné výstavě, konané rovněž ve Znojmě.

Na národní výstavě ve Svitavách pořádané v loňském roce byla skupina Kontakt zastoupena celkem 16 fotografiemi, reprezentujícími kolektiv i jednotlivce. Kontakt se ale snaží udržovat aktivní vztahy i s ostatními fotografickými kluby v okolí. V loňském roce se uskutečnilo setkání se slovenským fotoklubem Retina, později se členové Kontaktu zúčastnili rovněž výstavy tohoto klubu v Senici a na jaře letošního roku zorganizovali společné fotografování slovácké krajiny s fotoklubem Okamžiky Zlín. Všechny tyto aktivity jsou dokladem toho, že působení fotografické skupiny Kontakt již svým významem a rozsahem překročilo hranice regionu.

Milan Havlíček

Jeden komentář k článku “Výstava fotografií skupiny KONTAKT v Hodoníně”

1. …urobim vsetko preto, aby som sa vo stvrtok do Hodonina dostal…preco? ja fotky nekategorizujem medzi dobre a zle, ale medzi fotky dobre a ine…inych fotiek dsom uz videl vela ale nepamatam si ich … pri vsetkej ucte k Senicanom si uz dnes nepamatam ani jednu fotku z tych co som tam na vernisazi posledne videl…ale s tych, ktore som videl potom na osvete, ci to uz boli Cirilove fotky na stenach, alebo tie rozlozene po stoloch a stolickach si este aj dnes pamatam velmi dobre … a to mne samotnemu napoveda, ze som mal moznost vidiet fotky, ktore su z mojho pohladu rozhodne velmi dobre a take fotky stoji rozhodne zato vidiet… Lubo