Fotografie Pavla Beráka v Hradci Králové

16. 2. 2009, vložil: | 0 komentářů |
rubrika: Výstavy fotografií

Od pátku 30. ledna je k vidění v Hradci Králové další zajímavá fotografická výstava. V galerii PEKO v provozovně pekárny a cukrárny PEKO v REGIOCENTRU Nový pivovar nahradila výstavu fotografií Petra Šulce další z výstav členů Fotoklubu Náchod – tentokráte se zde svými fotografiemi prezentuje mladý autor Pavel Berák z Náchoda.

Jedná se o kolekci čtyřiadvaceti fotografií která měla svoji úspěšnou výstavní premiéru v měsících listopadu a prosinci loňského roku v galerii PEKO v Náchodě. Ač jsou prakticky všechny vystavené fotografie nekonkrétní – většinou nevíme, nebo nepoznáme co vlastně autor fotografoval, jedná se o kvalitní výtvarnou prezentaci. Pavlovi fotografie nás nutí přemýšlet, hledat v jednotlivých fotografiích různé prvky, děje, skutečnosti a souvislosti, které třeba odhalíme až shlédnutím několika sobě podobných fotografií…

117_1790a1p7060127

Nesmělému autorovi jsem se pokusil položit několik otázek týkající se jeho dosavadní fotografické tvorby:

Od kdy? a proč vlastně fotografuješ? a kdo tě k fotografii přivedl???

Fotím od doby kdy jsme si domů pořídili digitální fotoaparát, psal se rok 2003 kdy jsem udělal pár prvních pokusů o fotografii. Zanedlouho poté jsem se zeptal na názor mého pana učitele na střední škole, výborného fotografa, kamaráda a člena Fotoklubu Hronov Josefa Zimy. Potěšilo mě jeho kladné hodnocení a od té doby mě fotografování začalo bavit a proto vlastně fotím dodnes – pro radost (svojí a snad jí dělám i blízkým).

Kde hledáš inspiraci pro svoje fotografie? a co pro tebe jejich zhotovení znamená???

Já inspiraci nijak nehledám, většinou uvidím něco co mě zaujme a já se to pak jen snažím zachytit podle svého.

Hotové fotografie pro mě moc neznamenají do okamžiku kdy vidím reakce, že se někomu líbí nebo udělám jejich věnováním někomu radost. Pak mám radost i já sám a je to takový motor proč ještě nějakou tu fotografii v budoucnu nafotím.

Máš nějakého oblíbeného fotografa/fotografku???

Jsem tak trochu fotografický ignorant, takže svého oblíbeného fotografa nemám. Snad jen své kolegy a kamarády z Fotoklubu Náchod.

Jaké fotografické téma tě oslovuje nejvíce???

Tohle se s odstupem času mění ale v současné době jsou to detaily a abstrakce

Navštěvuješ fotografické akce? pokud ano která tě nejvíc zaujala???

Občas se někde ukážu a na většině fotografických akcích mě něco zaujme. Neumím jmenovat, která nejvíce.

Co by jsi vzkázal návštěvníkům tvojí výstavy???

Aby na mě ty kameny už neházeli – děkuji!

Petr ŠULC, Fotoklub Náchod