37.ročník Ratibořického mapového okruhu ukončen

3. 11. 2008, vložil: | 0 komentářů |
rubrika: Mapové okruhy

Po velkých problémech byl v minulých dnech konečně uzavřen 37. ročník Ratibořického mapového okruhu. Hlavní příčinou bylo velké zpoždění v odesílání map, které vzniklo v polském fotoklubu z Walbrzychu, který byl nováčkem a nepochopil zcela pravidla, i když mu byla několikráte vysvětlována a mapy neposílal dále. Druhý problém vznikl u fotoklubu z Červeného Kostelce, kterému velice šlo o to, aby se opětovně mohl zapojit, mapy údajně hodnotil, ale neposlal pořadateli jediné hodnocení. Tak nakonec musely být výsledky spočítány bez jeho hodnocení. Oba kluby byly následně z dalšího ročníku vyloučeny. A nyní jak to tedy dopadlo:

Soutěž fotoklubů

1. Fotoklub KDÚ Trutnov
2. Fotoklub Nové Město nad Metují
3. Fotoklub MKS Jaroměř
4. Fotoklub ALFA Pardubice
5. Fotoklub ASA Pardubice

Soutěž jednotlivců

1. Ctibor Košťál – KDÚ Trutnov – Sám – 102 bodů
2. Ctibor Košťál – KDÚ Trutnov – Oko – 101 bodů
3. Josef Šimeček – FOS Sokolov – Mnich – 96 bodů
4-5. Michal Malinowski – Walbrzych – Foto 5 – 94 bodů
4-5. Vlastimil Raška – ASA Pardubice – Notová osnova – 94 bodů

Dále je udělována cena Oldřicha Jenky sen. k uctění památky významného krajinářského fotografa z Police nad Metují, který rovněž stál u založení RMO. Tato cena se uděluje za nejlepší krajinářskou fotografii a získal ji Ctibor Košťál.

Na rozdíl od jiných mapových okruhů, kde se pořadatelství střídá, je v případě RMO jediným pořadatelem Sekce fotografů regionu Náchod. Asi to není nejlepší řešení, protože jednak zúčastněné fotokluby mají malou možnost promluvit do tvorby Herního řádu, ale hlavně necítí dostatečnou odpovědnost za bezchybný průběh mapového okruhu. V případě střídání pořadatelství přeci jenom kluby cítí, že na ně jednou „dojde“ a budou se muset se všemi nástrahami vypořádat. Proto také méně komplikují práci druhým.

Byla již několikráte snaha závést střídavé pořadatelství, ale bohužel si kluby na to již tak zvykly, že prohlašují, že raději z mapového okruhu vystoupí, než aby musely nést břímě pořadatelství. Je to opravdu škoda, protože kluby v jiných MO se každoročně podívají na závěrečné hodnocení někam jinam a mohou tak i fotografovat v pro ně většinou novém prostředí.

Ing. Josef Podvalský