Slovenská verzia Jak zvládnout vše, co je potřeba k zahájení podnikání v importu. E-book zdarma.

| iFotoVideo | PhotoExtract | Fotopátračka | Zoner Press | FotoRoman | E-umění | WWG | dpreview | VHS na DVD |


Online grafické editory – úprava fotek přímo na Internetu

21. 10. 2008, vložil: | 0 komentářů |
rubrika: Návody, nápady, recenze

Převzato z webu milan-dvorak.net se svolením autora, autor článku: Milan Dvořák

O tom, že už nějaký čas existují on-line kancelářské aplikace typu Word, Excel, PowerPoint asi spousta lidí ví a možná i využívá. Možná už tolik lidí netuší, že existují podobné on-line internetové aplikace na úpravu fotografií a ostatních digitálních obrázků.

Nedávno jsem si na toto téma přečetl jeden článek a rozhodl jsem se pár těchto aplikací vyzkoušet. Nabídka je celkem široká od poměrně sofistikovaných grafických editorů umožňujících práci ve vrstvách, retušování, úpravu kontrastu, ořez atd. až po jednodušší aplikace, kdy si pouze vyberete některé připravené „akce“ a aplikujete na svůj obrázek.

Mezi ty nejzdařileší určitě patří Pixlr, který najdete na adrese: http://www.pix­lr.com/app/

Na první pohled Vám to určitě bude připadat jako chudší bratříček populárního Photoshopu a i práce a jednotlivé nástroje včetně nabídek jsou opravdu hodně podobné. Tato aplikace nabízí celou řadu funkcí jako jsou: výběry, ořez, klonovací razítko, lokální zostření a rozostření, práci ve vrstvách, úpravu jasu a kontrastu, doostření, řadu fotografických filtrů atd. Bohužel jediné a podstatné co mi chybí jsou úrovně nebo křivky a to bohužel Pixlr neumí a neumí to ani žádná jiná on-line aplikace, kterou jsem vyzkoušel. Ale jinak musím říct, že jde o výborný počin a při kvalitním připojení i práce ubýhá celkem svižně.

Druhou aplikací, kterou jsem testoval byl Photoshop Express na adrese: https://www.pho­toshop.com/ex­press/

Abyste mohli plně využívat funkcí této aplikace, je nutná registrace, ale můžete vyzkoušet demo s připravenou sadou snímků. V tomto případě jde spíše o komplexní nástroj pro vytváření internetových alb a kombinuje tak grafický editor s aplikací pro správu uplodovaných snímků. Nicméně mě hlavně zajímaly úpravy fotografií.

I zde máte možnost využívat základních nástrojů jako jsou: ořez, úprava expozice, barevného podání, retušovací nástroje, fotografické efekty. Mezi jednoznačné klady patří funkce vyvážení bílé a nebo převod barevného snímku na černobílý simulující barevné filtry. Bohužel ani tento nástroj neumí pracovat s úrovněmi nebo křivkami. Trošku specifické je i ovládání a je nutné si trochu zvyknout. Nicméně i tato aplikace určitě stojí za vyzkoušení. Mně jako uživateli klasického Photoshopu však přece jen přece jen sedl více již zmiňovaný Pixlr :o )

Velice podobný jako Pixlr, ať již filosofií ovládání, tak i nabídkou funkcí je aplikace Splashup na adrese: http://www.splashup­.com/

Fotografie upravené ve Splahupu lze přímo nahrát na servery Flickr, Picasa a Facebook. Zajímavá je možnost importu fotograií z webové kamery.

Vyzkoušel jsem ještě dvě nebo tři jednodušší webové aplikace, ale tyto 3 mně v tuto chvíli přišly jako nejzdařilejší ať již ovládáním, tak nabídkou funkcí. Pokud se budete za dlouhých zimních večerů nudit, můžete je vyzkoušet a možná budete překvapeni, co všechno umí :-)

Share

Vložte komentář

*
Toplink - katalog odkazů

Výměna odkazů: Fotografové, Lastminute zájezdy