Příspěvek k historii mapových okruhů

29. 5. 2008, vložil: | 1 komentář |
rubrika: Mapové okruhy

Článek napsal Ing. Josef Podvalský, vedoucí Fotoklubu MKS Jaroměř

Byl jsem panem Maškem požádán, abych se zmínil o historii mapových okruhů. Touto záležitostí se zabývám již asi 3 roky.

Všechno začalo tím, že při svém studiu v Liberci jsem se stal členem tehdejšího Fotokroužku ZK Železničář a tam jsem se poprvé seznámil s mapovými okruhy. Tehdy jsme se účastnili Jeníčkova MO a MO Český ráj. Je to již dlouhých 43 let.

Po svém návratu do svého bydliště v Jaroměři jsem přestoupil do Fotokroužku ZK MÍR, kde působím dodnes. Tehdy se fotokroužek také účastnil Jeníčkova MO a na můj návrh se zapojil do MO Český ráj. Já jsem také začal působit ve funkci předsedy Okresní sekce pro fotografii při OKS Náchod a hledali jsme možnost, jak zaktivizovat kroužky v náchodském okrese. Původně jsem navrhoval jejich zapojení do MO Český ráj, ale po odmítavém stanovisku jsme s panem Rabou pracovníkem OKS založili Ratibořický MO. Již ve druhém ročníku se připojily kroužky z trutnovského okresu a postupně pak i další. Dnes je to MO s celostátní působností a navíc v něm jsou i dva kluby z Polska.

Vedl jsem si archivaci obou zmíněných MO s cílem mít u každého ročníku seznam zúčastněných klubů, jejich konečné pořadí a aspoň tři první jednotlivce s jejich fotografiemi. U MO Český ráj mi velice pomohl pan Karel Málek z ČSA Praha (nyní ČKD Horoměřice). Je pravda, že z těch prvních ročníků mi chybí asi 11 fotografií, ale ne vítězných. Ty mám všechny. Hodně tomu napomohla skutečnost, že řadu let se vítězné fotografie archivovaly a já si navíc dělal kopie všech map. U Ratibořického MO jsem se pak musel spokojit jen s vítěznými fotografiemi, které mám rovněž komplet. Velkou roli v tom sehrál rok 1989, kdy zanikla řada zřizovatelů i fotoklubů a fotokroužků, hodně členů přestalo fotografovat a archivy mnohde zmizely neznámo kde.

Když jsem takto měl pohromadě uvedené dva MO tak mne napadlo, že bych si čas v důchodu mohl krátit i pátráním po dalších MO. Nikdy mne nenapadlo, co to bude za práci a jak budou výsledky málo potěšující. Začal jsem hledat na internetu hlavně na webových stránkách fotoklubů a hlavně mailovat. Do dnešního dne se mi podařilo sehnat aspoň základní poznatky o 25 MO. Někde to je jenom název, někde informace o několika ročnících a někde skoro vše podstatné. Hlavním problémem je již zmíněný stav po roce 1989, velký časový odstup a i to, že řada tehdejších pamětníků již není mezi námi.

K dnešnímu dni tak mohu vyvrátit dříve často propagované prvenství MO Nekázanka. Není to pravda. Nejstarší fungující MO je Vysočina se svým letošním 50. ročníkem. Teprve za ním je MO Český ráj, Nekázanka či Českobudějovický.

Hledal jsem spolupráci všude možně a kromě již uvedeného pana Málka musím poděkovat za spolupráci panu Skálovi ze Zruče nad Sázavou, panu Vlasatému z Děčína, panu Štěpánkovi z Brumova-Bylnic či panu Bartošovi z Hejnic. Bylo jich ve skutečnosti více a samozřejmě i těm dalším děkuji. Třeba od pana Vlasatého jsem se dozvěděl, že na něčem podobném pracoval pan Bílek ze Sokolova, který již také není mezi námi. V Sokolově o tom nic nevědí. Prý dokonce to zpracovával pro SČF, ale tam údajně nic nevědí a dále se mi neozvali.

Z oslovených časopisů pouze Magazín Fotografie zveřejnil malou zmínku. Ostatní rovněž nereagovali, protože to není pro ně nic zajímavého hlavně po finanční stránce. Dost mne mrzí i přístup Fotoklubu Nekázanka, kterým jsem několikráte psal a vždy mně ubezpečili spoluprací, ale tím to zatím skončilo. (Doplnění: už se mi ozval pan Münzberger z Nekázanky, že pro mně něco sehnal a pošle mi to poštou. Podvalský)

Byl bych velice rád, pokud někdo kdo bude číst tento příspěvek mohl pomoci, tak aby se mi ozval na mailovou adresu: podvalsky@seznam.cz . Předem děkuji.

A na závěr bych vás rád seznámil se zmíněnými 25 MO, které eviduji:

1/ Českobudějovický MO – mám brožurku o historii, tedy hodně

23/ Tatranský MO – nemám nic

24/ Turnovský MO – není to ještě zcela komplet

25/ MO Šumava – nemám nic

Jak vidíte, není to žádná sláva a myslím, že se toho moc již nezmění. Hlavní problém je s vítěznými fotografiemi. Většinou se nezachovaly v žádné podobě, autoři je již mnohdy nemají a pokud autor zemřel, tak bohužel jeho dílo skončilo v kamnech nebo ve sběrně.

Takže bych vás všechny znovu chtěl požádat o pomoc. Třeba o něčem víte a nebo mne aspoň můžete přivést na stopu. Předem dík. A pokud někdo nemůže napsat na moji mailovou adresu, tak připojuji i normální adresu:

Ing. Josef Podvalský, Husova 81, 55101 Jaroměř

Jeden komentář k článku “Příspěvek k historii mapových okruhů”

1. Vladimír napsal:

Pane Podvalský,
    jsem rád, že jste zmínil Petra Skálu ze Zruče. Opravdu se MO Vysočina zabývá již více než 25let.Teď již více jak rok připravuje souhrny za celých 50let nepřetržitého fungování MO,který vznikl ve Zruči.Výsledky jeho snažení budeme mít možnost posoudit 5.-7.9.08 kdy ve Zruči proběhne netradiční vyhodnocení ročníku.